KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11018539
*
nr 1101 8539
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Gouache, Stina Sunesson (1925-1998), 1968, 20x19
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 april 2017
kl 20:14:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/4 21:58:14
1
2.600 kr
9/4 09:06:59
2
3.000 kr
9/4 13:55:14
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Läs mer om Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Läs mer om Stina Sunesson
nr 1101 8539
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Gouache, Stina Sunesson (1925-1998), 1968, 20x19
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 3.000 kr |
Såld: | 3.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 april 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/4 21:58:14 | 1 | 2.600 kr |
9/4 09:06:59 | 2 | 3.000 kr |
9/4 13:55:14 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk mÃ¥lare född i Insjön 1925, död 1998.Läs mer om Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25